Lékaři, Magie a podvodníci

05. 01. 2015  |  Rubrika: Magie  |  Autor: Marek Chlíbek - Dago

Každá kvalitní bojeschopná armáda, se přirozeně vyvíjí a roste. Žádný voják není odborník na všechno a jak přicházejí nové znalosti a technologie, vznikají v rámci armády specializované druhy zbraní a kvalitní odborníci schopni je obsluhovat. Důležité je však udržet společnou ideu a schopnost fungovat ve prospěch společného cíle. Silná armáda je ta, kde jednotlivé druhy vojska spolupracují a umí podporovat jedny druhé. Například letectvo pozemní vojska, průzkumáci obrněné jednotky atp. Rozklad bojeschopnosti armády začíná v okamžiku, kdy se jedna zbraň povyšuje nad druhou a začínají mezi sebou soutěžit o přízeň a preference v rámci celku.
Ochrana lidského zdraví, boj s nemocemi a nepřízní osudu má v tomto mnohé paralely. V dávných dobách bylo všechno jednoduché a v určité komunitě většinou fungoval jediný šaman či léčitel, který zvládal či „zvládal“ vše. Léčbu nemocí, chirurgické zákroky, predikce budoucnosti i ochranu úrody. Jak se vyvíjelo poznání v jednotlivých oborech, vznikali i zde určití specialisté ve smyslu odborníků na konkrétní činnost. V průběhu staletí vše vygradovalo na konfliktní antagonismy ve smyslu lékař – léčitel, astrolog – fyzik, atd. Je otázka jestli je to správné a zda se tak jako celek zbytečně nezbavujeme dovedností, které jsou schopny spolupracovat a vzájemně se podporovat. Povaha nás lidí je zaměřena spíše duálně a tak, pokud přijmeme za svůj nějaký názor automaticky se stáváme i zarytými odpůrci názoru opačného. To je ovšem velká škoda, protože přijmeme li v kosmu obecně funkční pravidlo, že každý proces má kladné i záporné pohledy a vše je možné vnímat z různých úhlů pohledu, tak striktním odmítnutím čehokoliv se zbytečně připravujeme, když ne o nové poznání tak aspoň o možnost určitého pohledu nebo alternativní cesty.
Ano, mám na mysli léčitele a nadpřirozeno obecně jako takové. Asi každý, kdo má blízko k přírodě, k samotě a je ochotný nezaujatě přemýšlet a vnímat, vypozoruje časem určité principy, na kterých je možné stavět metody podpory léčebných procesů těla a vývoje vědomí. Věřím v několik málo metod, které mi (subjektivně) fungují a věřím i, že s pomocí procesů, které věda zatím neobjasnila ani nepotvrdila, lze takto pomáhat i druhým. V podobném duchu se nesou i mé občasné statusy na tato témata , jakkoliv bývají jen okamžitým odrazem mých pocitů, aniž bych jejich zveřejněním cokoliv osobního sledoval.
Věřím a používám některé procesy, pro které snad není lepší slovo, než to archaicko-pohádkové „Magie“, ale vždy jen jako podporu či začátek jinak zcela hmatatelných činností, kterým se nedá říci jinak než obyčejná lidská práce. „Magie a kouzla“ mohou člověku pomoci se nasměrovat, získat duševní odvahu, víru a někdy jej i zvednou z těch největších životních sraček, když je to zrovna nutné. Faktem však zůstává, že to vše musí mít pokračování v nějaké obyčejné, vytrvalé lidské aktivitě a námaze, aby přišly fyzicky hmatatelné výsledky. Něco z ničeho nestvoří ani magie, vždy je to jen změna skupenství energie.
Nicméně…retrospektivně mám ze sebe tak trochu pocit, že se často přikláním až moc na jednu stranu a některé lidi, kteří mě čtou, možná posouvám směrem, který jim může spíš uškodit. Je-li člověk stíhán neštěstím nebo má-li podstatné zdravotní problémy, je velmi náchylný k přijmutí jakéhokoliv zdání snadného řešení. Proto je mezi magiky a léčiteli tolik podvodníků. Není nic snadnějšího, než vyždímat pár kapek ekonomického zisku z těch, co jsou zrovna sraženi na zem nebo se svíjí v bolestech. V takovém stavu se snadno uvěří čemukoliv…
Ale správné je vždy poskytnout co nejvíce nezaujatých informací a nechat každého člověka svobodně analyzovat a rozhodovat se na základě vlastních zkušeností a pocitů. Troufnu si tvrdit, že více jak devadesát procent praktiků z tzv. „nadpřirozených“ oborů jsou lidé, kteří buď rovnou vědomě podvádějí nebo alespoň dávají naději na výsledky, o kterých předem vědí, že jich pravděpodobně nejsou schopni u klienta dosáhnout. Je to byznys a podnikání jako každé jiné, a dnes přinášejí finance zejména ostré lokty, drzé sebevědomí a cílený marketing.
Vyplatí se hledat svého léčitele, kterému bude člověk věřit a jehož pomoc člověk vyhledá párkrát za život, když je mu opravdu nejhůř. Když už pro nic jiného, tak aspoň pro ten pocit, že pro zlepšení své situace využil každou dostupnou možnost. Stejně tak se vyplatí dobře zvolit svého klasického lékaře, ke kterému by měl člověk cítit to samé.
Kupodivu kvalitní a dlouho praktikující lékař, nemívá problém odsouhlasit pacientovi i poradu z léčitelem, za dodržení minimální podmínky, že tento jej nebude zrazovat od klasické léčby. A kupodivu ani léčitelé se smyslem pro skutečnou pomoc svému klientovi nikdy nezakazují klasickou léčbu. Ohledně zdraví člověka jde totiž o vzájemnou podporu různých metod, které lze většinou snadno zkloubit, pokud je prvořadý zájem člověka a ne hmotné zájmy a ego „expertů“. Tehdy se kruh uzavře a vše zafunguje jako v dobré armádě popisované na začátku.
Tzv. nadpřirozeno jsou jen všudypřítomné přírodní procesy vědou prozatím nepoznané a nevyužívané. Vztahy a funkce světa ležící prozatím pod rozlišovací schopností našich přístrojů a vyhodnocovacích metod. Na něj se ale nabaluje i „nadpřirozeno“ nefunkční, stvořené čistě jako produkt manipulace s lidskou myslí, ke zneužívání lidského utrpení.
Je to tak trochu jako Mona Lisa. Ten obraz je neskutečně hodnotný, krásný a je kolem něj velká aura tajemna, i když jeho vznik a účel byl zřejmě poměrně prozaický. Stejně tak existuje mnoho kopií Mony Lisy, které na známosti originálu parazitují, nebo se za něj dokonce rovnou vydávají. Množství a rozdílná kvalita kopií ještě nezavdávají důvod pochybovat o existenci originálu, ale je třeba stále zdůrazňovat, že pokud člověk začne hledat, bude dlouho narážet jen na kopie a podvrhy.
Lidem věřícím jen a pouze v měřitelnou sílu soudobé lékařské vědy není možné jejich názor zazlívat. Stejně tak nelze vyargumentovat přesvědčení lidem spoléhajícím čistě na alternativy. Ty největší účinky v každém oboru však vždy přinášela vstřícnost, tolerance a přiměřená spolupráce. Samozřejmě spolu se zavedením nějakých metod odstraňujících ze systému zjevné lháře a podvodníky. Je však také nutné respektovat určitou rozdílnost a váhu účinnosti jednotlivých oborů a jejich metod. Vše se dá asi nejlépe shrnout do jediného statusu:

Lékař, zakazující pacientovi spolupráci s léčitelem, je obyčejný zbabělec. Léčitel, zakazující pacientovi spolupráci s lékařem, je obyčejný vrah…

Dovolím si zde sdílet video odkaz na přednášku pana Leoš Kyša , novináře a člena spolku skeptiků Sysifos. Ačkoliv v ní prokazatelnost různých nadpřirozených jevů vyznívá značně nepříznivě, celá přednáška je vedena informačně zajímavým, nezaujatým a morálně velmi čistým způsobem. Je to jedna z těch sad informací, které jsou neurážející, prokazatelné a zpětně ověřitelné. Myslím, že je to velmi dobrý střípek vhledu do tvořené mozaiky osobního poznání kohokoliv. Ať už zastánce nebo odpůrce jevů, které vnímáme jako nadpřirozeno.

https://www.youtube.com/watch?v=v89mG2zqlGc

 

Vložit komentář

 
 
Služby funkční Magie