Jak nás ovlivňuje úplněk?

17. 08. 2015  |  Rubrika: Příroda Matka  |  1 Komentář  |  Autor: Marek Chlíbek

Dostal jsem otázku:

„Marku, nevěřím na ovlivňování lidí úplňkem, tak jak říkáš, že ho prožíváš. Jsem vědecky a a materialisticky založený. Pokud má úplněk nějaké údajné účinky, můžeš je vysvětlit jinak, než z pomocí magie a pohádek? Nejlépe způsobem, se kterým by se dokázal ztotožnit i člověk nevěřící na nadpřirozeno?“ 

Lidská reakce na úplněk je reakce mozku na vizuální a časový podnět. Takové reakce jsou běžné a vlastně jako lidé fungujeme hlavně s pomocí takových podnětů. Zkusím to vysvětlit s pomocí příkladů, které jsou pochopitelné i lidem s vědeckým pohledem na svět.

Všichni na něco reagujeme, ale každý individuálně s různou intenzitou. Třeba reakce na výšku. Z materiálního pohledu je jedfno, jestli stojím na dlaždici chodníku 50×50 cm na zemi, nebo jestli se nacházím na plošince o stejném rozměru ve výšce padesáti metrů. tělu to může být v podstastě jedno, ale mozek každou situaci vyhodnotí jinak a donutí tělo jinak zareagovat.

Jiný příklad – reakce na spatření pavouka nebo myši tři metry ode mě. Mě osobně to nevadí, nic to se mnou neudělá. Na druhou stranu je spousta žen, které budou ječet, polezou po nábytku, přeskočí zábradlí a jsou schopny si svou reakí reálně ublížit. jejich mozek zareaguje na ten podnět zcela jinak než ten můj.

A ještě třetí příklad – pohled na krev. Mě krev nevadí a dá se říct, že když vidím zraněného člověka, dostávám se do mírné euforie, rauše (můj psycholog by ti o tom řekl své…), jsem aktivní a baví mě pomoci. Na druhou stranu jsou lidé, kterí omdlí, když vidí, jak třeba lékař bere vzorek krve jejich partnerovi. Zase naprosto rozdílné reakce mozků na stejný podnět.

A už k tomu úplňku – je to noční jev na obloze, který způsobuje že, pokud je jinak jasné počasí, patří úplňková noc plus noc před tím a noc potom, mezi absolutně nejjasnější noci v měsíci. Je prostě na všechno mnohem lépe vidět. Lépe se pohybuje v krajině a naopak hůře se skrývá.

To odjakživa využívali lidé a jejich přímí předci k nočnímu válčení. Noci kolem úplňku bývaly nejvhodnější pro přepady a útoky a naopak o to hůř se skrývalo a nepozorobaně utíkalo.

Vztaženo na zvířata tak tenhle princip funguje miliony let od té doby, co po světě chodí predátoři a jejich oběti. Útočníci cítí, že úplněk je možnost k lovu a oběti cítí, že úplněk je největší nebezpečí. Tak jako tak, zvířata jsou za úplńku aktivnější.

V souladu s vývojem v přírodě se tohle prostě muselo nějak otisknout do samotné podstaty živých tvorů, do jejich DNA a prostě úplněk je pravidelný cyklus, se kterým příroda evidentně počítá.

Existují studie, zkoumající vliv úplňku na lidi, ale ty vycházejí dost nejednoznačně. Některé to potrzují, jiné z toho dělají mýtus. Nejvíc vždycky záleželo na zvolené metodice, na počtu zahrnutých osob a HLAVNĚ na tom, zda sám tvůrce vlivu úplňku věřil a chtěl jej prokázat nebo v něj naopak nevěřil a chtěl podvědomě ukázat, že je to nesmysl.
Ať je to jak chce, tak vliv úplňku na jednání a rozhodování u některých osob je prostě fakt. mají fyziologické a psychické projevy. Může to být vliv sugesce, může to být sepnutý gen v DNA, jo už je otázka na diskuzi.

Já osobně to tak mám. Vnímám neklid, jsem podrážděný, rád se peru, nebo taky naopak píšu či něco tvořím. K fyziologickým reakcím mě provokuje a zesiluje právě pohled na měsíc, ta vizuální složka. Pokud jsem zalezlý doma, tak je mi sice zle, protože tělo má vnitřní hodiny a ví, že ten úplněk je, ale tím, že nevidím tu žlutou kouli, tak mě nestimuluje k činnosti a je mi lépe.

Reakce jednotlivých lidí se bude vždy lišit hlavně podle toho, jestli jejich předkové byli spíše převažující predátoři, lovci, válečníci a nebo naopak oběti. Podobný vyhledává podobnou a společné geny se u jejich dětí zesilují – na tohle je příroda expert.

Schválně jsem z tohohle popisu vynechal magii, změněné stavy vědomí a bytosti, se kterými lze obousměrně komunikovat právě jen za úplńku. Myslím,že jako rámcová odpově´d tohle stačí.

Pokud vliv úplńku necítíš tak bu´d za to rád a neřeš to. kde není problém, není třeba reakce. jediné, dejme tomu nebezpečí v tomto období pro tebe plyne z možnosti, že budeš potkávat jiné lidi, kteří tím úplńkem ovlivněni být mohou. takže dávat pozor na noční řidiče, co mohou dělat trošku víc chyb, neprovokovat blbečky v barech, co se mohou chtít prát častěji než jindy a nehádat se se ženami, které mohou být trošku podrážděnější než jindy.

Takže jen takto a užij si příští úplněk! 🙂

Marek Chlíbek – Dago

= = = = =

Hádanka:
Co může donutit kamarádku mé partnerky, aby ráno zavolala zda jsem doma, a při zjištění že ano, obratem přijela a do dvou minut od pozdravu mezi dveřmi seděla na gauči bez kalhot?
Odpověď:
Jsem prostě nejlepší vytahovač přisátých klíšťat, jakého zná! 🙂

 

1 komentář to “Jak nás ovlivňuje úplněk?”

  1. Kevin napsal:

    Ahoj, nejsem sice žádný vědec, ale dovolím si připomenout některé věci ze školy. Vzpoměňme na Isaca Newtona. O něm je známo, že objevil úkaz, že dvě různá tělesa na sebe působí přitažlivou silou. A této síle dal název „gravitace“.

    To je také důvod, proč můžeme po naší planetě chodit.

    Dalšími neoddiskutovatelnými jevy jsou příliv a odliv. A zde se začínáme dostávat k „jádru pudla“ – vliv měsíce na vodu. Voda je na naší planetě obsažena v mnoha nebo ve všech živých organismech. Člověk má v sobě 75-80% vody. V lidech také probíhá jakýsi „příliv a odliv“, jen není vidět. a u citlivějších jedinců to má vliv právě i na jejich psychiku a prožívání různých nebo stejných situací. Proto je Měsíc jedním z témat u žen – ovlivňuje nejen jejich ovulaci, ale i celý život.

    To jsou jen fakta, žádná magie.

    Přeji krásný den.

Vložit komentář

 
 
Služby funkční Magie