Žena jako nepřítel

12. 12. 2009  |  Rubrika: Úcta k ženám  |  1 Komentář  |  Autor: Marek Chlíbek

Každý někdy způsobí čin, který již nelze vzít zpátky… (Bosna1994)

Zastřelit cizí vojačku na sto metrů je, po psychické stránce, relativně snadné. Jiná věc je zlikvidovat zblízka nožem osmnáctiletou holku v maskáčích, co stojí někde na předsunuté hlídce u nepřátelských pozic. Polevila v pozornosti a tajně si čte dopis od svého kluka. Při čtení se sama k sobě pitomě uculuje a na ukazováček si natáčí kadeř svých dlouhých vlasů.

Připlížit se a obejít ji ze zadu nedá vůbec práci. Pak poslední skok, pevné obejmout její krk a dlaní zacpat ústa k potlačení výkřiku. Druhá ruka s útočným nožem míří švihem do jejích beder. Zásah na měkko. Žádná rychlá smrt. Má na uniformě široký kožený opasek a tak trefit ledvinu není vůbec snadné.

Chlap už by se snažil instinktivně vytrhnout nebo by kopal. Ona ne. Bolestí prohnutá jak luk se drží tvého předloktí a pasivně přijímá další rány ostré čepele do zad. Vzlyky bolesti nemohou ven a tlumeně zanikají v pevně zacpaných ústech. Z očí jí tečou slzy jak hrachy. I přes maskáče cítíš šíleně rychlý tlukot holčičího srdíčka. Vůně jejích vlasů ti vnutí záblesk vzpomínky na vlastní sestru.

Těch třicet sekund, kdy z ní vyprchává život, je strašně dlouhých. Je ti na zvracení z té situace, z války, ze sebe… Pak konečně ochabuje, sesouvají se jí ruce a pak i celé tělo. Skoro něžně ji pokládáš na zem, jako by ten náznak gentlemanství mohl omluvit předchozí okamžiky.

V kleku se kradmo rozhlédneš po okolí, zda ta malá lesní tragedie přece jen nepřitáhla něčí pozornost. Pak jí konečně pohlédneš do tváře. V jemných rysech obličeje marně hledáš obraz nepřítele. Palcem jí opatrně setřeš trochu krve ze rtů, které popraskaly, když jsi jí před tím silně tiskl ústa.

Její oči se neznatelně pohnou a ústa pootevřou. Z hrůzou vnímáš, že ještě není zcela mrtvá. Fascinovaně pozoruješ ta ústa, která v příštím okamžiku musí zplodit prozrazující výkřik nebo pronést strašnou kletbu. Nedokážeš však už učinit nic, jen rezignovaně klečíš a čekáš.

„Maminko…“

To jediné ještě zašeptala než jí vzal slova výron krvavé pěny z plic…

 

Nečekané prožitky podobných okamžiků dělají z vojáků doživotní trosky závislé na alkoholu, neschopné se do budoucna vyrovnat z vlastní existencí. Vojenští psychologové pak mají o práci postaráno.

 

Marek Chlíbek

chlibek@specnaz.cz

 

Úryvek z knihy Vlkodlak, autor Marek Chlíbek.

( Dostupná v e-obchodě www.vlkodlak.cz )

 

 

 

 

 

1 komentář to “Žena jako nepřítel”

  1. Oliv napsal:

    Když jsem četla vlkodlaka, tohle byla jedna z částí která mě nejvíce oslovila ,musela jsem si to přečíst několikrát. Tak jako ta část s Tarzanem u té mi běhal mráz po zádech. Opravdu zajímavé čtení.

Vložit komentář

 
 
Služby funkční Magie