Omluva mé drahé dcerce

17. 01. 2010  |  Rubrika: Úcta k dětem  |  4 Komentářu

 

Má drahá dceruško,

Vyprávím ti, zatímco ty spinkáš s ručičkou podloženou pod svou hebounkou tváří a já pozoruji spocené vlásky na tvém dětském čele. Tiše jsem vstoupil do tvého pokojíku, protože před pár minutami mnou znenadání projela mrazivá vlna, chladně trýznivá myšlenka, když jsem seděl vedle v obýváku u televize. Proto jsem tak provinile přišel k tvé postýlce. A chtěl bych ti teď pošeptat všechno, o čem zrovna přemýšlím.

Má nevinná princezno, byl jsem na tebe často přísný. Zlobil jsem se na tebe, když jsi se oblékala do školky. Ráno sis umyla pusinku jen letmo a sotva jsi se dotkla ručníku. Vyčítal jsem ti, že sis sama nenandala papučky, i když jsme to už tolikrát nacvičili. Nazlobeně jsem se na tebe obořil, když jsi srovnané oblečení ze své skříňky roztahala po podlaze.

A při snídani jsem na tobě našel nové chyby. Rozlila jsi čaj. Hltavě jsi jedla. Sahala jsi prstíky do másla na svém rohlíku. Pak sis po jídle začala hrát a já přitom spěchal do práce. Ve dveřích školky jsi se na mě náhle obrátila, zamávala jsi mi na rozloučenou a zavolala jsi: „Ahoj tati!“ No a já jsem tě na oplátku okřikl: „Narovnej se“..a ne že hned zase na vycházce zašpiníš jak čuně.

A odpoledne to začalo nanovo. Když jsem přijel na cestu k domu, uviděl jsem jak klečíš na zemi a hraješ si s panenkou. Zahlédl jsem díry na tvých zánovních tepláčkách a ponížil jsem tě před tvou kamarádkou od sousedů tím, že jsi musela jít přede mnou domů. Ty tepláky jsou přece drahé a kdybys je sama kupovala, jistě bys na ně byla opatrnější. …Představ si dceruško, a tohle ti řekl tvůj vlastní táta.

Snad si ještě vzpomeneš, později, když jsem pracoval na počítači, přišla jsi bázlivě a se strachem v očích. Vzhlédl jsem podrážděně od monitoru a utrhl se na tebe: „Co chceš?“ a ty jsi váhavě přešlapovala ve dveřích. Nic jsi neřekla, jen ses náhle rozběhla a v návalu citu jsi mě objala kolem krku, políbila jsi mě a tvoje drobné ručičky mě tiskly se vší láskou. Láskou, která neuvadá, ani když je zanedbávána. A pak jsi utekla, cupitajíc po schodech..

Jen jsi odešla, zatmělo se mi před očima a zmocnil se mě strašný pocit. Co jsem si to jen navykl? Dokázal jsem jen hledat chyby a napomínat tě. To byla má „odměna“ za to, že jsi ještě maličká holčička. Víš, nedělal jsem to proto, že bych tě snad nemiloval, jenom jsem zkrátka zapomněl na tvůj věk a čekal od tebe víc. Chtěl jsem tě měřit svým dospělým metrem.

A přitom je v tobě tolik dobrého a milého. Tvé srdíčko je tak velké jako svítání nad hlubokými kopci. Dokázala jsi mi to tím, jak jsi tak impulzivně přiběhla a políbila mě na dobrou noc. Nic důležitějšího se už vlastně dnes ani nepřihodilo. Přišel jsem k tobě za tmy a teď tu zahanbeně sedím u tvé postýlky. Já vím, že tohle je to jen slabá omluva a stejně bys tomu ještě nerozuměla, i kdybych ti, až se vzbudíš, všechno vyprávěl.

Ale od zítřka už budu opravdovým tátou.!

Budu ti kamarádem i ochráncem. Budu trpět, když ti bude špatně, budu se smát, když ty se zasměješ. Raději si ukousnu jazyk, než bych vyslovil netrpělivá slova nebo další výčitky.

A pro sebe si budu stále opakovat tato slova: „Je to přece jen holčička – docela malá holčička!“

Asi jsem tě spíš podvědomě bral už jako dospělou. Ale teď, když tě vidím schoulenou v postýlce, tak si uvědomuji, že jsi stále jen dítě ..bezbranné dítě. Ještě včera tě maminka chovala v náručí a hlavinku sis opírala o její rameno…

Žádal jsem od tebe prostě příliš mnoho…

 

 

 

4 komentářů to “Omluva mé drahé dcerce”

 1. Fr_Me napsal:

  Objevil jsem Vás čistě náhodou. :-), a dobře se čtete.
  Včera jsem si přečetl vaši omluvu k dcerce.

  Dnes ráno,když junior snídal chléb s marmeládou , jsem k němu přišel,všechno bylo zamatlané od marmelády,stůl,oblečení,prosírání, zem.Akorat jsem se nadechl,že budu zase řvat,že přidělává všem práci a že příjdeme pozdě do školky, a v tom mi proběhlo v hlavě vaše doznaní.
  Vzal jsem kousek marmelády a synkovi ji mázl na nos.Krasně jsme se zasmáli a pak ruku v ruce po čerstvém sněhu se vypravili do školky. Díky Vám za krasné ráno ……

 2. Fox napsal:

  Ahoj, moc pěkné vyznání milujícího otce. Obětoval bys pro ní život, kdyby jí někdo chtěl ublížit, tak by nejspíš fakt špatně dopadl… Ale zároveň tě na ní dokáží vytočit v podstatě malichernosti…

  Tohle znám, jenomže kde je ten správný bod, kde má otec, rodič stát?
  Jsem přesvědčený o tom, že prostě zapomínáme na nás jako na lidi a přijímáme sami sebe jako tituly-rodiče. Pak se chováme podle nějakých zaběhlých i očekávaných pravidel. Uplatňujeme svou nadvládu. Budeme se rozčilovat kvůli rozmlácenému hrnečku, který je však úplně bezcenný, minimálně v porovnání s hodnotou dcery. Nesmíme ztratit toho člověka v nás kvůli postu rodiče.
  Zase bychom neměli upadnout do druhého extrému. Aby se z nás nestal pouhý kamarád. Faktem je, že naše děti mohou mít kamarádů spoustu, ale tátu a mámu mají jen jednou. Potřebují cítit tu nezdolnou oporu, kterou jim může dát jen rodič. I ta přísnost je někdy na místě v tom smyslu, že pokud bychom je neusměrňovali, pak by se v budoucnosti mohly chovat způsobem, který by vyvolal (jemně řečeno) nesouhlas společnosti. Nějaké to pokárání atd., je-li oprávněné, je vlastně obrovskou službou našim dětem, kteřé se tím naučí co je a co není správné. Rodiče se zlobí, ale společnost bude trestat.

  Milovat a vychovávat dítě znamená být naprosto spravedlivý, pravdivý, laskavý a důsledný. Budou si nás vážit pro naši laskavost a milovat pro spravedlnost. Vyrostou z nich také spravedliví, poctiví a laskaví lidé. Budeme-li opravdovými lidmi vnitřně i navenek, pak i oni budou takoví.

  🙂 jinak pro odlehčení, náš domov je počmáraný i na stropě 🙂 Malovat budu pro jistotu až za pár let :))) Dá-li Bůh…

 3. Viktor napsal:

  Toto vyznání mi mluví z duše. Dnes a denně se snažím být dětem lepším otcem, každý večer si říkám, buď rád, že máš zdravé děti, které zlobí, vždyť jsou to děti. Rozbily talíř-no tak ať. Vylily čaj-a to vadí? Počmáraly zeď-tak se vymaluje. My dospělí si často neuvědomujeme, že jsme také byli dětmi.
  Nyní jsem pouhý týden v odloučení od nich a tolik mi chybějí. I to jejich zlobení a křik a to vše, co k dětem patří.

  • pét´a napsal:

   Ahoj,strašně moc bych tohle chtěla a chci prožít,aby ten malý milovaný klidně maloval po zdech v domě,vytahoval každý den hračky a vesele se smál..cokoli jen at´ tu je a at´ smím být s Ním..

Vložit komentář

 
 
Služby funkční Magie