Mizaru, kikazaru, iwazaru – talisman bodyguardů

07. 01. 2007  |  Rubrika: Dago

Před koncem minulého roku jsem z povinnosti navštívil úřední budovu jedné české nejmenované instituce, kam nikdo asi moc rád nechodí. V kanceláři člověka, s kterým jsem jednal, jsem na stole uviděl známý talisman. Spíš polohlasem jsem si pro sebe zopakoval tři japonská slova, která se k talismanu vztahují:

Mizaru,

kikazaru,

iwazaru.

„.Tak tohle mám doma u počítače také…“

 

 

Mladý úředník, vzhledem však spíše připomínající sebevědomého sportovce, se na mě krátce podíval a trochu se pousmál. Oba jsme věděli o co jde. Další jednání už probíhalo v poněkud přátelštějším duchu.

Téměř v každé prodejně suvenýrů s nabídkou orientálního zboží můžete narazit na malé sousoší, představující tři malé opičky. jedna si zakrývá uši, druhá ústa a třetí oči. „Tři opičky“ jsou v poslední době oblíbeným dárkem, který třeba v rychlosti koupíte někomu, na jehož svátek jste zapomněli a nic lepšího jste již nedokázali sehnat. Takový dárek pak končívá zastrčený v šuplíku, možná položený na vitrínce mezi jinými kýči, v nejlepším případě na stole jako těžítko. Jen málokdo zná skutečné poslelství tří opiček.

Mizaru, kikazaru, iwazaru. – Nic nevidím, nic neslyším, nic nemluvím!!! Známé tři opičky, které se poprvé objevují v chrámu v Togošu v 17. století. Jejich poselství neztratilo ani po třech stoletích nic na své účinnosti. Nic nevidět, nic neslyšet a nic neopakovat. Označuje to krajní diskrétnost a lhostejnost vůči světu.

Kromě verze pro civilní svět, která zprostředkovává jakýsi jednoduchý recept na šťastný a nekonfliktní život, má však stejné poselství daleko osudovější význam pro muže a ženy, takříkajíc v bojové službě. Pro bodyguardy a členy ochranek jsou ta tři slova přímo zákon. Loajalita ke klientovi je nade vše a strážce by neměl dále ventilovat, žádné informace, které se v průběhu služby doví.

Velmi obdobně to platí i pro pracovníky bezpečnostních a zpravodajských organizací. Ti se při své práci nepřetržitě seznamují s tak závažnými informacemi, že by pro mnohé „smrtelníky“ byly morálně nestravitelné. Přesto musí k vnějšímu světu působit neustále tak přirozeně, jako by se nic závažného nikdy nedověděli. Jen opravdu silná osobnost dokáže uchovávat svěřená tajemství naprosto spolehlivě před nepřáteli jako i před osobami nejbližšími. Den za dnem, rok za rokem…, nic jsem neviděl, nic jsem neslyšel a rozhodně to nikomu neřeknu…

Až třeba někdy dostanete darem tři opičky, neházejte je hned s nezájmem do šuplíku. Vzpomeňte alespoň na chvíli na všechny bojovníky, pro které se stalo jejich poselství pracovní náplní a často i životní filozofií.

 

Mizaru, kikazaru, iwazaru!

 

 

Co ještě dodat…?

Vložit komentář

 
 
Služby funkční Magie